KURULUŞUMUZUN 54. YILI

  • LOGO - Kopya1

                         Odamızın 12 Mart 1966 tarihinde kurulmuş olması nedeniyle  bu yıl 54. kuruluş yıldönümü kutlanacaktır.Odamız 54 yıllık tarihinde ilk Başkanımız Sabit ZORLU, Fethi TOK, Talat YANTIR, Ercan KATRANCI, Hayri TOPÇU ve halen Başkanlık görevini sürdüren Şaban TAŞAR’dır.

                         Odamızın tarihçesini özetlemek gerekirse; Odamız 1953 Yılında Cevdet Özkaya’nın  öncülüğünde  Kamyoncular  ve  Nakliyeciler  Derneği  olarak  kurulmuştur. İlk kurucu üyelerimiz; Cevdet Özkaya, İrfan Derici, Süreyya Eroğlu, Salih Gülada, Ahmet Balcı, Mehmet  ÇetinKaya, Salih Bıçkıcı, Ramazan Tutar, Servet Sülüntay, Kadir Özdemir, İzzet Gönen, Mıstan Dontlu, İbrahim Mıgırı, Ömer Ali Biber’dir. Kurucu üyeler oy birliği ile Cevdet ÖZKAYA’yı Kamyon ve Nakliyeciler Derneğimizin  Başkanı olarak seçmişlerdir. 1957 depreminde kiralanmış olan binaları yıkılınca Fethiye kordon iskelesinde küçük bir bina yapılarak oraya taşınmıştır. Zor şartlar altında şoför  esnafımıza hizmet verilmeye çalışılmaktadır. 27 Mayıs 1960 ihtilali  olunca  Kamyon  ve  Nakliyeciler Derneğimiz kapatılmıştır.

                         12.03.1966  yılında (resmi kayıt)  Sabit  ZORLU  ve  arkadaşlarının  girişimleri sonucunda   gerekli  izinler alındıktan sonra  Fethiye Şoförler ve Otomobilciler  Derneği  olarak  kurulmuştur. 17 Mayıs 1991 yürürlük tarihli 3741 sayılı yasa ile yapılan değişiklik sonucu “507 Sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Kanunu” dönemine geçilmiş, esnaf ve sanatkârlar kuruluşları bugünkü anlamıyla yeniden “oda” adını alarak Fethiye Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası olmuştur. Odamız resmi kayıtlarda kuruluş tarihi 12.03.1966 olarak tescillenmiştir.Fethiye Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası olarak 1997 yılından bu yana Lokman Hekim Esnaf hastanesinin ortakları arasındadır ve üyelerimize indirimli sağlık hizmeti verilmektedir.

          Odamız; 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Kanunu gereğince yürütülmekte olup, kanun gereğince üyelerinin meslekî faaliyetlerini kolaylaştırmak, mesleğin genel menfaatlerine uygun olarak gelişmelerini ve meslekî eğitimlerini sağlamak, meslek mensuplarının birbirleriyle ve halk ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni hâkim kılmak, meslek disiplini ve ahlâkını korumak, refah düzeyini yükseltmek, hak ve menfaatlerinin gerektirdiği doğrultuda meslektaşlarını savunmaktadır.

         Geçmişten günümüze kurulduğu ilk günden bu yana, Odamızı  en  iyi  şekilde  temsil  eden, ahilik duygusu ile üyelerimiz arasında hiçbir ayrım yapmadan zor şartlar altında  Başkanlık ve Yöneticilik yapan tüm Başkan ve yöneticilerimizi saygı ve sevgi ile selamlıyor, ebediyete intikal eden rahmetli Başkan ve yöneticilerimizi  şükranla anıyoruz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir